Jste pojištěni?

Jste pojištěni?

Pojistit si prý lze v dnešní době cokoliv. A to zřejmě proto, že jsou v pojišťovnách ochotni spočítat pravděpodobnost kdečeho a na základě toho stanovit takovou taxu, aby se jim to vyplatilo.

Jenže je nasnadě, že ne každé pojištění nalezne své uplatnění na trhu, že ne proti všemu se lidé nechají pojistit. Protože jsou i případy, pro které by každého z nás ochotně pojistili v kterékoliv pojišťovací instituci, ovšem tak jaksi není zájem veřejnosti. A sotva někdy bude, i kdybychom měli tolik peněz, že bychom si mohli dovolit pojištění proti úplně všemu. Což logicky sotva někdy mít budeme.
stetoskop v bublině

Vezměte si třeba takové pojištění proti sežrání člověka žralokem na českém území. Nebo pojištění proti totálnímu zničení naší planety nárazem komety. Nebo pojištění proti narození přirozenou cestou počatých paterčat u sterilizovaného a navíc homosexuálního páru. Proti tomu by člověka určitě ochotně a levně pojistili kdekoliv. S vědomím toho, že na tom jedině vydělají, protože na výplatu nedojde a budou se tak jenom inkasovat peníze.

Ovšem jsou i případy přesně opačné. Ty, proti nimž nikde člověka nepojistí, a to proto, že by to byl pro pojišťovnu jednoznačně prodělečný podnik. Představte si, jak by to dopadlo, kdyby se hlupáci nechali pojistit proti nepřijetí na nejprestižnější univerzitu. Nebo kolik by jenom zkrachovalo pojišťoven, kdyby se český národ nechal pojistit proti neblahému vlivu hloupých politiků. To by bylo škodních událostí!

Ovšem většinu věcí a událostí u nás pojistit lze. , co má určitou pravděpodobnost, že se to stane, jež se dá přepočítat na peníze.
rodina v bublině

Běžně se tak u nás pojišťujeme třeba proti škodám napáchaným přírodními živly. Pojistit si lze nemovitosti i vše, co k těmto náleží, můžeme se pojistit pro případ, že nám škodu způsobí někdo jiný, stejně jako pro případ ‚vlastní hlouposti‘, kdy něco neúmyslně zaviníme my.

Můžeme si pojistit dům jakožto budovu, můžeme si pojistit domácnost, čímž jsou pro změnu míněny věci nalézající se uvnitř nemovitosti.

Můžeme si pojistit své zdraví, ba i svůj život, můžeme tak učinit u zrušení zájezdu či zpoždění letu, můžeme pojistit kdeco dalšího. Což se tu více a tu méně vyplatí. Podle toho, nakolik nám co hrozí a kolik co stojí.

Ovšem chce to vědět, co člověk přesně pojišťuje a za jakým podmínek. Protože je třeba hloupost uzavřít komplexní pojištění a pak chtít odškodnit za to, že trpíte komplexem méněcennosti.