Jak se starat o pokožku miminka?

Jak se starat o pokožku miminka?

    Posted in : Děti:
  • On : Čvn 12, 2019

Miminku hrozí dehydratace

U miminek po narození není podkožní tuk ještě plně vyvinutý a miminko neumí udržet vlastní teplotu. Kožní bariéra novorozenců je vysoce propustná, vstřebávání látek je rychlé a masivní, dokonce 2x vyšší než u dospělých. Nesmíme také zapomínat na tzv. okluzní vliv pleny, který způsobuje vyšší průnik látek do kůže.
ručička na oušku

Pozor si dejte i u batolat

U batolat a dětí do dvou let je bariérová funkce ještě omezena z důvodu, že se netvoří ochranný kožní film. Od dvou let je již tato funkce plně vyvinutá.

Jak se o kůži dětí starat?

Existuje názor, že kůži není potřeba promazávat, že si pomůže sama. Ovšem každé dítě je jiné a někdy, zvláště po koupeli, může být kůže vysušená a je tak lepší jí důkladně hydratovat a promazat. Na koupání miminek a dětí používejte produkty s neutrálním nebo mírně kyselým pH. V dnešní době existuje mnoho produktů, které jsou určeny přímo pro dětskou pokožku, najdete je v dětských odděleních v supermarketu a ve všech drogeriích.
Kůže by měla být promazávána 1x denně, pokud se objeví kožní onemocnění, nejčastěji atopický ekzém, tehdy je potřeba kůži mazat i několikrát během dne. Jsou vhodné např. přípravky s obsahem bambuckého másla, pupalkového oleje nebo ovsa. Velmi důležitá je i ochrana kůže pod plenkou, při kterém hrozí riziko zapaření pokožky. Měla by být ošetřena pravidelně např. s přípravky s obsahem panthenolu, případně krému nebo pasty s antimykotickým účinkem.
chodidla novorozeněte

Dětská pokožka a sluneční záření

Do 3 let věku by dítě nemělo být vystavováno slunečnímu záření, pokud nepoužijete krém s UV faktorem 50+. Pro dětskou pokožku jsou určeny speciální krémy s tzv. minerálními filtry, které zaručí, že po aplikaci je UV záření odráženo od povrchu kůže. Krémy účinkují hned po nanesení. Pokud se dítě koupe, je nutné i voděodolné přípravky aplikovat opakovaně, aby nedošlo ke spálení pokožky.